XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

środa, 18 października 2017 r.

- Polska jest znaczącym europejskim producentem mleka. W 2016 roku produkcja mleka w Polsce wyniosła 12,8 mld litrów, zaś w 2017 r. może osiągnąć ok. 13,3 mld litrów – powiedział minister Krzysztof Jurgiel podczas Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które rozpoczęło się dziś w Serocku niedaleko Warszawy. Tegoroczna piętnasta edycja tego wydarzenia była okazją do omówienia światowej sytuacji branży mleczarskiej, a także do dyskusji na temat promocji produktów mleczarskich w krajach trzecich.

Fot. Minister Jurgiel podczas XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Fot. Minister Jurgiel podczas XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

­- Cieszę się, że po raz kolejny mogę uczestniczyć w tej konferencji, która wyznacza kierunki polskiego i unijnego rynku mleka. Jako Minister Rolnictwa mam przyjemność współtworzyć to przedsięwzięcie patronując mu i zapraszając moich kolegów
i koleżanki – ministrów rolnictwa z innych krajów – dodał minister Jurgiel.

Minister zaznaczył, że w obszarze światowego mleczarstwa czekają nas poważne wyzwania i zmiany. Z grona największych unijnych producentów mleka i produktów mlecznych odejdzie Wielka Brytania.

- Będziemy się w tych dniach zastanawiać, jakie skutki wywoła Brexit i jak odbije się to na rynku mleka – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że podczas Forum rozważane będą szanse i zagrożenia dla unijnego runku mleka. Ważnym zagadnieniem Forum będzie również otwieranie nowych rynków zbytu dla polskich produktów mleczarskich.

- Polscy producenci są dziś obecni w wielu krajach świata, a eksport stanowi ważny element naszego handlu – podkreślił minister Jurgiel.

W pierwszym półroczu 2017 wartość eksportu polskich produktów mleczarskich zwiększyła się o ok. 45 proc. Na eksport wysyłaliśmy głównie sery, mleko i śmietany, serwatkę i mleko w proszku oraz masło. Nasi główni odbiorcy to Niemcy, Czechy, Holandia i Wielka Brytania. W grupie krajów trzecich najbardziej znaczącymi partnerami są: Algieria, Wietnam, Arabia Saudyjska oraz Chiny.

Jutro gościem XV Forum Spółdzielczości Mleczarskiej będzie komisarz UE Phil Hogan.