Wizyta w specjalistycznym gospodarstwie

środa, 13 czerwca 2018 r.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przebywając z wizytą w Wielkopolsce odwiedził gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas zwiedzania nowoczesnej obory

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas zwiedzania nowoczesnej obory

Gospodarstwo zlokalizowane jest w powiecie kolskim. Zwiedzając nowoczesną oborę krów mlecznych minister rozmawiał z rolnikami na temat sytuacji na rynku mleka.

Gospodarze prowadzący gospodarstwo zwracali uwagę na opłacalność produkcji podnosząc przy tym kwestię jej skali. Według nich nowoczesne, specjalistyczne gospodarstwo jest opłacalną inwestycją.

Minister Jurgiel podkreślił, że w krajowym skupie utrzymuje się tendencja wzrostowa. Według danych GUS w okresie styczeń–kwiecień 2018 r. producenci do podmiotów skupujących dostarczyli 3,8 mld litrów, czyli o ok. 3% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB prognozuje, że ogółem w 2018 r. towarowa produkcja mleka prawdopodobnie ukształtuje się na poziomie o około 4% wyższym niż w 2017 r.

Zwiedzana obora to obiekt bardzo innowacyjny z obsadą na 400 sztuk krów, wyposażony w legowiska wodne i automatyczne podnoszenie stołu wodnego.