Rozmowy polsko-marokańskie

sobota, 16 stycznia 2016 r.

Rozmowy polsko-marokańskie Minister Krzysztof Jurgiel odwiedził dziś narodową ekspozycję Królestwa Maroka zorganizowaną na targach Grune Woche w Berlinie. Podczas spotkania ministrem rolnictwa i rybołówstwa Królestwa Marokańskiego Azizem Akhnnaouch nawiązał do kwestii omówionych w trakcie niedawno przeprowadzonej rozmowy z Ambasadorem Maroka w Polsce, podkreślając bardzo interesujące perspektywy rozwoju polsko-marokańskiej współpracy.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz minister Maroka

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz minister Maroka

Minister Jurgiel przekazał ministrowi Akhnnaouch wykaz tematów współpracy naukowej, którymi zainteresowane są polskie instytuty naukowe. Poinformował też o dużym zainteresowaniu polskich przedsiębiorców rynkiem marokańskim, o czym świadczą rosnące obroty handlowe między naszymi krajami.

Minister Jurgiel zwrócił się także z prośbą do marokańskiego kolegi, o jak najszybsze procedowanie prowadzonych uzgodnień w zakresie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku marokańskiego, przede wszystkim mięsa wołowego, kazeiny i pasz. Zaprosił ministra Akhnnaouch wraz z przedstawicielami marokańskich służb bezpieczeństwa żywności do złożenia wizyty w Polsce w celu osobistego zapoznania się z technologiami wytwarzania tych produktów.

Minister Akhnnaouch podziękował za zaproszenie i wyraził zainteresowanie możliwościami rozwoju polsko-marokańskiej współpracy. Podkreślił gotowość strony marokańskiej do współpracy w zakresie usuwania barier w handlu, jak również rozwoju współpracy naukowej. Ponowił również przekazane ministrowi Jurgielowi już wcześniej przez ambasadora Tijani zaproszenie do złożenia wizyty w Maroku, wyrażając nadzieję, że intensyfikacja współpracy między ministerstwami przyczyni się do ułatwienia współpracy polskich i marokańskich instytutów i przedsiębiorstw.

Maroko stanowi interesujący rynek dla polskich eksporterów produktów rolno-spożywczych. Esport do tego kraju kształtuje się na poziomie ponad 88 mln euro.