Porozumienie polsko-wietnamskie

wtorek, 28 listopada 2017 r.

Dziś w Hanoi podsekretarz stanu Ewa Lech i wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu Ha Cong Tuan, podpisali Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP a Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy w rolnictwie.

Fot. Delegacja polska podczas oficjalnej wizyty pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy

Fot. Delegacja polska podczas oficjalnej wizyty pod przewodnictwem prezydenta RP Andrzeja Dudy

Dwustronne porozumienie mówi o rozwoju współpracy w następujących obszarach:

  • współpraca w produkcji rolnej;
  • współpraca w przetwórstwie rolnym;
  • współpraca w ochronie i kwarantannie roślin i zwierząt;
  • współpraca w rozwoju handlu i inwestycji w rolnictwie.

Dzisiejsze spotkanie w Hanoi odbyło się przy okazji wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Wietnamie.

O zainteresowaniu strony wietnamskiej podpisaniem porozumienia poinformował 30 sierpnia 2017 r. Ambasador Wietnamu w Polsce, podczas spotkania z ministrem Krzysztofem Jurgielem. 4 października 2017 r. strona wietnamska przekazała stronie polskiej projekt Memorandum, które dzisiaj sygnowano.

Wietnam jest bardzo ważnym rynkiem w kontekście rozwoju polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych. W 2016 r. produkty rolno-spożywcze stanowiły 54% wartości polskiego eksportu do Wietnamu (115 mln EUR w 2016 r.). Dla eksportu polskich produktów rolno-spożywczych, Wietnam był w 2016 r. drugim najważniejszym rynkiem docelowym (po Hongkongu) w regionie Azji Wschodniej, Południowej i Południowo-Wschodniej. Należy także do ugrupowania ASEAN (ok. 600 mln ludności). Został wyselekcjonowany jako jeden z 14 rynków priorytetowych z punktu widzenia rozwoju eksportu polskich produktów rolno-spożywczych.