Olsztyńskie spotkanie z rolnikami

poniedziałek, 18 grudnia 2017 r.

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski uczestniczył dziś w posiedzeniu zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej z szefami rad powiatowych i komisji.

Fot. Sekretarz stanu Zbigniew Babalski podczas spotkania z rolnikami

Fot. Sekretarz stanu Zbigniew Babalski podczas spotkania z rolnikami

- Przez ostatnie 18 miesięcy zbieraliśmy uwagi do ustawy o wstrzymaniu sprzedaży ziemi rolnej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – poinformował wiceminister dodając jednocześnie, że – 80% uwag się powtarzało.

- Chcemy ułatwić rolnikom sprzedawanie i kupowanie gruntów rolnych, ale co do zasady, to będziemy dalej tej ziemi strzec i bronić, a ziemia z zasobu będzie w pierwszej kolejności służyła dzierżawie, a nie sprzedaży – podkreślił sekretarz stanu Zbigniew Babalski.

Wiceminister poinformował, że na przełomie stycznia i lutego odpowiedni dokument zostanie przekazany do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Podczas spotkania z przedstawicielami samorządu rolniczego województwa warmińsko-mazurskiego wiceminister odniósł się także do problemów związanych z występowaniem wirusa ASF.

- To choroba, która nie zagraża ludziom, ale wyniszcza hodowle trzody chlewnej – podkreślił wiceminister.

Według sekretarza stanu najważniejsza w walce z wirusem jest bioasekuracja i redukcja populacji dzików.

- Rząd robi i będzie nadal robił wszystko co jest możliwe, aby zahamować ASF – zapewnił wiceminister Babalski wskazując jednocześnie na kolejna spec ustawę, która procedowana jest aktualnie w parlamencie. Zwrócił także uwagę na korzystne działanie programu bioasekuracji, którego przestrzeganie spowodowało, że obecnie mamy do czynienia z przypadkami choroby u dzików, a nie wśród świń.