Młodzież ZSCKR w Potoczku w hołdzie bohaterom i ofiarom Września

środa, 27 września 2017 r.

„Przypominajmy i pamiętajmy tamte smutne i tragiczne wydarzenia, zachowajmy je w pamięci dla następnych pokoleń, aby już nigdy się nie powtórzyły, a ludzie żyli w pokoju.”

Fot. Uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi Osówek podczas II wojny światowej

Fot. Uroczystości upamiętniające pacyfikację wsi Osówek podczas II wojny światowej

W ostatnią niedzielę września (tj. 24.09.2017 r.) delegacja z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku uczestniczyła w obchodach 75. rocznicy pacyfikacji mieszkańców wsi Osówek. W czasie II wojny światowej, 29 września 1942 roku, za sprzyjanie partyzantom, Niemcy bestialsko wymordowali 43 mieszkańców tej wioski. Dla upamiętnienia tego dramatu, jak co roku, w tutejszej kaplicy odprawiona została Msza Święta w intencji ofiar. W uroczystościach wzięły udział władze gminne, społeczności szkolne oraz okoliczni mieszkańcy. Inscenizację przybliżającą minione wydarzenia przygotowali uczniowie Publicznej Szkoły im. Jana Pawła II w Potoczku. Niezapomnianych wzruszeń dostarczyła obecność Grupy Rekonstrukcyjnej Żołnierzy Wojska Polskiego „Wrzesień 1939” z Jastkowic, która wzbogaciła oprawę muzyczną uroczystości. Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni udali się pod pomnik. Tam najpierw zabrzmiał Hymn Polski, a następnie przemowę wygłosił Wójt Gminy Potok Wielki pan Jerzy Pietrzyk podkreślając, że pamięć o przeszłości jest ważnym elementem teraźniejszości. Część oficjalna uroczystości zakończyła się złożeniem wieńców w hołdzie pomordowanym.

W tym samym dniu szkolna delegacja wraz z dyrektorem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku, panem Dariuszem Wolanem i pocztem sztandarowym uczestniczyła w obchodach 78. rocznicy agresji radzieckiej na Polskę w Potoku Wielkim.