Rozmowy z Ambasadorem Kazachstanu

poniedziałek, 28 sierpnia 2017 r.

Minister Krzysztof Jurgiel przyjął Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Republiki Kazachstanu w Polsce Margulana Baimukhana.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz ambasador Margulan Baimukhan w trakcie spotkania w MRiRW

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel oraz ambasador Margulan Baimukhan w trakcie spotkania w MRiRW

Minister Jurgiel pogratulował ambasadorowi Margulanowi Baimukhanowi rozpoczęcia misji dyplomatycznej w Polsce w czerwcu br. i jednocześnie potwierdził chęć współdziałania na rzecz intensyfikacji współpracy.

Ambasador podkreślił, że jest gotowy aktywnie wspierać proces zacieśniania relacji gospodarczych z Polską, szczególnie w odniesieniu do sektora rolnego.

Krzysztof Jurgiel przyznał, że do intensyfikacji współpracy przyczyni się podpisane w ubiegłym roku, w trakcie wizyty prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa w Polsce, Porozumienie o współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Rozmówcy z satysfakcją odnotowali zorganizowaną w tym roku wizytę delegacji kazachstańskiej, zainteresowanej polskimi doświadczeniami dotyczącymi dostosowania rolnictwa do międzynarodowych standardów, w tym kwestiami obrotu ziemią rolną. Minister wyraził ponadto nadzieję na wsparcie ze strony ambasadora Baimukhana w doprowadzeniu do zniesienia ograniczeń w dostępie do rynku kazachstańskiego dla niektórych towarów rolnych z Polski.

Szef polskiego resortu rolnictwa poruszył także kwestię planowanej we wrześniu br. wizyty polskiej delegacji na czele z prezydentem Andrzejem Dudą w Astanie, gdzie obecnie odbywa się Międzynarodowa Wystawa EXPO 2017. Minister poinformował, że w działania związane z obecnością Polski na EXPO zaangażowani są przedstawiciele polskiego resortu rolnictwa, którzy podczas obchodów Narodowego Dnia Polski 7 września będą promować polską żywność wysokiej jakości.