Rozmowy polsko-bangladeskie

środa, 15 lutego 2017 r.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel przyjął dziś ambasadora Ludowej Republiki Bangladeszu w Rzeczypospolitej Polskiej Muhammada Mahfuzura Rahmana.

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z ambasadorem Bangladeszu

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z ambasadorem Bangladeszu

Spotkanie było poświęcone przede wszystkim perspektywom współpracy gospodarczej. Minister Krzysztof Jurgiel zwrócił się z prośbą o wsparcie w jak najszybszej finalizacji procedur związanych z dostępem polskich produktów rolno-spożywczych do rynku bangladeskiego oraz o wskazanie możliwych obszarów współpracy. Podkreślił także zainteresowanie rozwojem kontaktów handlowych, deklarując gotowość do podjęcia działań mających na celu pomoc w nawiązywaniu kontaktów handlowych między polskimi i bangladeskimi firmami branży spożywczej.

Ambasador Muhammad Mahfuzur Rahman poinformował, że szczególnie ważny dla rolnictwa bangladeskiego jest rozwój współpracy handlowej oraz w sferze przetwórstwa żywności. Ponadto zaznaczył, że strona bangladeska jest zainteresowana importem polskich towarów rolno-spożywczych, zwłaszcza zboża, cukru, wołowiny, drobiu oraz mleka w proszku.

W 2015 r., w zakresie wymiany handlowej, wartość obrotów artykułami rolno-spożywczymi między Polską i Bangladeszem wyniosła ponad 15 mln EUR. Głównym produktem eksportowym są mąki, grysiki i granulki z mięsa i podrobów, a importowym tytoń i odpady tytoniowe.