Polsko-japońskie rozmowy w Berlinie

piątek, 15 stycznia 2016 r.

Podczas pobytu na targach Gruene Woche w Berlinie podsekretarz stanu Rafał Romanowski spotkał się z wiceministrem rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Japonii Hiromichi Matsushima.

Fot. Podsekretarz stanu Rafał Romanowski oraz wiceminister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Japonii Hiromichi Matsushima

Fot. Podsekretarz stanu Rafał Romanowski oraz wiceminister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Japonii Hiromichi Matsushima

W trakcie rozmowy omówiono stan i perspektywy polsko-japońskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa.

- Polska popierała uznanie przez Unię Europejską zasady regionalizacji w przypadku produktów eksportowanych z Japonii po katastrofie w Fukushimie - podkreślił wiceminister Romanowski i ponowił prośbę strony polskiej o uznanie zasady regionalizacji przy imporcie polskiej wieprzowiny.

Po wystąpieniu w Polsce przypadków ASF u dzików, w lutym 2014 roku, Japonia zamknęła swój rynek dla naszych produktów z wieprzowiny.

Podsekretarz stanu przypomniał także o polskich staraniach o uzyskanie dostępu do rynku japońskiego dla żywych koni, mięsa końskiego i piskląt jednodniowych, prosząc stronę japońską o jak najszybszą finalizację prowadzonych procedur.

Wiceminister Romanowski poinformował również o rosnącym zainteresowaniu naszych producentów prowadzeniem współpracy z partnerami japońskimi. Zaprosił japońskiego ministra do odwiedzenia Polskiego Pawilonu podczas targów Supermarket Trade Show,  które odbywać się będą w  lutym br. w Tokio.

Minister Matsushima potwierdził zainteresowanie strony japońskiej zakończeniem prowadzonych procedur eksportowych. Wyraził również satysfakcję z polskich planów promocji na rynku japońskim. Podziękował także za wsparcie strony polskiej dotyczące możliwości importu japońskich produktów na rynek UE.

Wiceminister Matsushima poinformował wiceministra Romanowskiego o otwarciu rynku japońskiego dla polskiej koniny.