Informacje Prasowe

środa, 25 maja 2016 r.
Fot. Uczestnicy konferencji prasowej na temat zmian w systemie bezpieczeństwa żywności

O założeniach reformy systemu bezpieczeństwa żywności

- W programie działań Rządu i resortu na lata 2015-2019 sprawa reformy systemu bezpieczeństwa żywności jest jedną z najważniejszych – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel otwierając konferencję poświęconą temu zagadnieniu.

wtorek, 24 maja 2016 r.
Fot. Afrykański pomór świń

Informacja dla posiadaczy zwierząt utrzymujących świnie w związku z wprowadzeniem „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń (ASF)”

Na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2014 r. poz. 1539, z późn. zm.) Główny Lekarz Weterynarii opracował program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń. Przedmiotowy program został wprowadzony w życie na mocy rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Program bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 (Dz. U poz. 517), a następnie zmieniony rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2016 r. zmieniającym rozporządzeniem w sprawie wprowadzenia „Program bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 (Dz. U poz. 679), które wejdzie w życie z dniem 26 maja 2016 r.

poniedziałek, 23 maja 2016 r.
Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas spotkania w ARiMR w Gorlicach

Rola i funkcje ARiMR

W poniedziałek, 23 maja, minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z pracownikami Biura Powiatowego ARiMR w Gorlicach, woj. małopolskie. Po pół roku kierowania resortem rolnictwa i rozwoju wsi postanowił odwiedzać kolejne regiony Polski, aby spotykać się z rolnikami i pracownikami instytucji rolniczych. Rząd bowiem nastawiony jest na dialog ze społeczeństwem, będzie wysłuchiwał głosu ludzi, jak to zostało zapowiedziane w exspose premier Beaty Szydło.

poniedziałek, 23 maja 2016 r.
Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas debaty rolnej w Nowym Sączu

Debata rolna w Nowym Sączu

Sala konferencyjna Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu była wypełniona uczestnikami spotkania z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofem Jurgielem. Obecni byli parlamentarzyści, reprezentanci władz wojewódzkich i samorządowych, liczni rolnicy, sadownicy, przedsiębiorcy oraz pracownicy zakładów przetwórczych oraz instytucji obsługi rolnictwa. Przewodniczył senator Stanisław Kogut.

poniedziałek, 23 maja 2016 r.
Fot. Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podczas spotkania w ARiMR

Robocze spotkanie w ARiMR

Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki w minionym tygodniu uczestniczył w naradzie poświęconej omówieniu bieżących zadań realizowanych przez Biura Wsparcia Inwestycyjnego Oddziałów Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zorganizowanej w siedzibie Agencji.

poniedziałek, 23 maja 2016 r.
Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z rolnikami w Gorlicach

Spotkanie z rolnikami w Gorlicach

Gorlice – siedziba powiatu i gminy, położone na terenie Beskidu Niskiego, woj. małopolskie, były miejscem spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela z rolnikami. Zgromadzeni w sali parafialnej, przy słynnym sanktuarium maryjnym, wysłuchali jego wystąpienia, które było poświęcone głównym problemom rolnictwa i mieszkańców wsi, sprawom obecnie rozstrzyganym przez resort rolnictwa, a przede wszystkim, jakie rozwiązania programowe i ustawowe będą przedmiotem działań w tym roku.

niedziela, 22 maja 2016 r.
Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas obchodów 35. lecia NSZZ RI „Solidarność” w Woli Okrzejskiej

35. lecie NSZZ RI „Solidarność” woj. lubelskiego

W miejscu urodzin Henryka Sienkiewicza, w Woli Okrzejskiej, 22 maja odbyły się uroczystości z okazji 35. rocznicy rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Przybyli liczni członkowie tej organizacji związkowej, zasłużeni działacze, którzy tworzyli fundamenty pierwszej w historii Polski chłopskiej organizacji związkowej.

czwartek, 19 maja 2016 r.
Fot. Krowy na pastwisku

Program pomocy dla producentów mleka

Rada Ministrów podjęła dziś uchwały: w sprawie ustanowienia programu pomocy producentom mleka i w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji Komisji Europejskiej programu pomocy producentom mleka. Oba dokumenty zostały przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela.

pokaż archiwalne