Zwiększanie kompetencji zawodowych uczniów w Zespole Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Potoczku

czwartek, 22 marca 2018 r.

Uczniowie ZSCKR w Potoczku od stycznia 2018 r. mają możliwość udziału w kursach i szkoleniach w ramach realizowanego w szkole projektu ,,Wyższe kompetencje zawodowe szansą na rynku”.

Fot. Uczestnicy kursu kelnerskiego w ZSCKR w Potoczku

Fot. Uczestnicy kursu kelnerskiego w ZSCKR w Potoczku

W dniach od 17 do 23 stycznia 2018r. dla uczniów  uczących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych zorganizowany został 30-godzinny kurs kelnerski. Uczestnikami kursu było 10 uczniów z klas II - IV Technikum.  W  ramach szkolenia  uczniowie poznali m.in. zasady funkcjonowania restauracji, przygotowania stanowiska pracy, doboru zastawy i bielizny stołowej, nakrywania stołu,  serwisu wina, obsługi gości indywidualnych i sprzedaży sugestywnej. Części teoretycznej dotyczącej organizacji i obsługi gości, w tym podczas imprez zbiorowych towarzyszyły warsztaty praktyczne,  podczas których młodzież mogła samodzielnie ćwiczyć  umiejętności kelnerskie.  W tajniki zawodu  wprowadzał ich instruktor i jednocześnie  zawodowy barman, kelner, barista i sommelier pan Rafał Wraga. Na zakończenie uczestnicy kursu otrzymali  certyfikaty, które są świadectwem ich wiedzy i umiejętności, i na pewno przyczynią się w przyszłości do zwiększenia szans na zatrudnienie.

Warto wspomnieć, że w Zespole Szkół Centrum Szkolenia Rolniczego w Potoczku szkolą się nie tylko uczniowie, ale również nauczyciele. W listopadzie i grudniu 2017 r. nauczyciele przedmiotów zawodowych uczestniczyli w cyklu kursów dotyczących dekoracji ciast i potraw połączonych z florystyką stołu.