ZSCKR im W. Witosa z Różańca pamięta o Józefie Krzysztofie Gizie

środa, 10 stycznia 2018 r.

Dnia 17 grudnia 2017 r. odbyły się w Tarnogrodzie uroczystości upamiętniające Józefa Krzysztofa Gizę, mieszkańca Tarnogrodu, który w wieku 24 lat zginął w czasie pacyfikacji Kopalni „Wujek”. Koło Historyczne i delegacja szkoły wzięły w nich aktywny udział.

Fot. Zwycięzca konkursu odbiera nagrodę

Fot. Zwycięzca konkursu odbiera nagrodę

W pochodzie spod Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury do Kościoła Parafialnego pw. Przemienienia Pańskiego widoczny był Poczet Szkoły i nasza delegacja z banerem i biało-czerwoną flagą.

Po Mszy Świętej w intencji Ojczyny i poległych górników, uformował się pochód na Cmentarz Parafialny. Na czele szła orkiestra górnicza z KWK „Bogdanka” z Łęcznej, rodzina Józefa Krzysztofa Gizy, władze państwowe i samorządowe, związkowcy z Solidarności, przedstawiciele oświaty, organizacji instytucji oraz mieszkańcy Tarnogrodu i okolic. Przy grobie Józefa Krzysztofa Gizy odśpiewano Hymn Narodowy i po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez ks. Dziekana Jerzego Tworka, złożono kwiaty  i zapalono znicze.

Następna odsłona uroczystości nastąpiła w TOK-u: najpierw odbyła się uroczysta akademia w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie, a później podsumowanie I Konkursu o Józefie Krzysztofie Gizie, który zorganizowało Koło Historyczne ZSCKR w Różańcu. Wygrał Hubert Socha, uczeń kl. II TMRiA z naszej szkoły. Nagrody zwycięzcom wręczali: pani Małgorzata Cierkos - siostra poległego górnika, pan Ryszard Golec Wicekurator Lubelski i pan Eugeniusz Klucha Dyrektor ZSCKR w Różańcu. Fundatorami byli: IPN Oddział Lubelski, Region Środkowo-Wschodni NSZZ Solidarność i Koło Historyczne ZSCKR Różańcu.

Uroczystości zakończyły przemówienia zaproszonych gości i wspomnienia uczestników tragicznych wydarzeń sprzed 36 lat.