Wyjątkowy Dzień Patrona w ZSCKR im. Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, w Starym Lubiejewie

piątek, 29 grudnia 2017 r.

Dnia 29 listopada 2017 roku w 187 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego młodzież naszego zespołu wraz z pocztem sztandarowym i panem dyrektorem Romanem Malickim uczestniczyła na terenie koszar w Komorowie w obchodach Dnia Podchorążego, zorganizowanego przez Gminę Ostrów Mazowiecka wspólnie z 22 Wojskowym Ośrodkiem Kartograficznym z Komorowa. Uroczystości połączone zostały z odsłonięciem odrestaurowanych pomników w Alei Bohaterów Powstania Listopadowego.

Fot. Obchody Dnia Podchorążego

Fot. Obchody Dnia Podchorążego

Odnowa pomników możliwa była staraniem pana wójta Waldemara Brzostka przy wsparciu pani Magdaleny Gawin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczystości poprzedziło nabożeństwo za ojczyznę w kościele garnizonowym pw. św. Jozafata w Komorowie. Po Mszy Świętej poczty sztandarowe oraz zgromadzeni goście przemaszerowali do Alei Powstania Listopadowego, gdzie odbyło się odsłonięcie pomników. Następnie uczestnicy wydarzenia złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem porucznika Piotra Wysockiego oddając tym samym hołd wszystkim tym, którzy mieli odwagę stanąć w obronie ojczyzny, często płacąc cenę najwyższą. Zapalono również znicze w Mauzoleum im. Piotra Wysockiego, w którym umieszczone są tablice mosiężne z nazwiskami poległych i pomordowanych absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty w czasie wojny i w okresie do 1956 roku.

W wykonaniu uczniów, nauczycieli naszego zespołu i szkoły podstawowej w Komorowie został zaprezentowany zebranym montaż słowno – muzyczny zatytułowany „Walecznych Tysiąc” złożony z pieśni i tekstów patriotycznych. Emocje rysujące się na twarzach były wymownym świadectwem kunsztu aktorskiego i wywołanej fali uczuć patriotycznych.

Obchody tego święta, z udziałem wojskowej asysty, odczytanie apelu poległych przybliża nam znaczenie wydarzeń z przeszłości dla współczesności i absolwentów Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie - naszego patrona. Działalność i służba ojczyźnie były dla nich drogowskazem postępowania. Mamy nadzieję, że biorąc udział w tym ważnym dla nas wydarzeniu zostawiamy ślad realizowania wartości patriotycznych i obywatelskich na kartach historii naszej małej ojczyzny.