W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu odbyły się warsztaty w ramach projektu „Z WIEPRZOWINĄ ZA PAN BRAT”

środa, 15 listopada 2017 r.

Nauczyciele przedmiotów gastronomicznych wspólnie z przedstawicielami Związku Zawodowego Centrum Narodowego Młodych Rolników w Lublinie, zorganizowali 19 października 2017r. spotkanie dla uczniów kształcących się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych.

Fot. Uczestnicy warsztatów

Fot. Uczestnicy warsztatów

Spotkanie rozpoczął pokaz i wykład przedstawiający walory i możliwości wykorzystania mięsa wieprzowego w żywieniu. Uczniowie pod okiem kucharza pana Andrzeja Kasprzyka  przygotowali konkursowe potrawy z wykorzystaniem karkówki, polędwiczek i żeberek. Przyrządzone przez młodzież dania zostały ocenione przez komisję. Odbyła się również wspólna degustacja przygotowanych potraw. Spotkanie zakończyło się rozdaniem nagród uczestnikom konkursu i pamiątkowym zdjęciem.

Celem spotkania  było  docenienie  zalet smakowych i wartości odżywczych polskiej wieprzowiny. Uczniowie mieli okazję poznać  i przygotować dania z mięsa wieprzowego  według nowych receptur. Konkurs mobilizował młodzież  do współpracy  w grupie i uczył odpowiedzialności  za przygotowane potrawy. Udział w warsztatach uświadomił uczniom, że jakość produktów jest bardzo ważna, warto wybierać rodzime produkty i  wspierać polskich producentów.