Uczniowie z Siennicy Różanej zdobywają wiedzę na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

środa, 19 kwietnia 2017 r.

Dnia 9 lutego 2017 roku uczniowie klas gastronomicznych z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Fot. Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Fot. Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie

Warsztaty składały się z dwóch części, pierwszy moduł stanowiła prelekcja wygłoszona przez studentów ze Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków. Podczas wykładu uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób prawidłowe żywienie może wpłynąć na zachowanie dobrego stanu zdrowia przez długie lata. Studenci przybliżyli wpływ diety na prawidłowy rozwój młodego organizmu oraz wskazali błędy popełniane podczas komponowania codziennych jadłospisów, będące czynnikiem ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych w okresie dorosłym. Uczniowie z ciekawością słuchali przekazywanych treści, a także zadawali wiele pytań. Kolejny moduł warsztatów stanowiły zajęcia w laboratorium chemicznym prowadzone przez panią dr Jadwigę Stachowicz. Młodzież poznała kolorowy świat reakcji chemicznych dzięki pokazowi prostych, a zarazem widowiskowych reakcji zachodzących między składnikami żywności. W dalszej części zajęć laboratoryjnych uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia chemiczne. Młodzież miała okazję analizować zawartość cukrów w popularnych napojach oraz w miodzie. Uczniowie oznaczali również kwasowość różnych potraw, m.in. śledzi w zalewie octowej, po raz pierwszy zetknęli się z pewnymi technikami stosowanymi w laboratorium chemicznym.

Pobyt w laboratorium Uniwersytetu Przyrodniczego był bardzo pouczający, a przy tym zabawny. Młodzież z pewnością wzbogaciła swoją wiedzę i nabrała doświadczenia, a być może przełamała również niechęć do chemii jako nauki trudnej i niezrozumiałej. Celem kolejnego wyjazdu będzie Wydział Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.