„Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole 2017" połączony ze „Świętem miodu” w ZSCKR Kowal

czwartek, 2 listopada 2017 r.

Już po raz dziewiąty w ZSCKR w Kowalu przeprowadzona została kampania „Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia w szkole". Ze względu na wspólny cel, jakim jest prawidłowe odżywianie i zdrowy styl życia, akcję połączono ze „Świętem miodu”.

Fot. Degustacja zdrowego chleba i miodu

Fot. Degustacja zdrowego chleba i miodu

Kampanię rozpoczął konkursu na najciekawszy plakat promujący powyższą akcję. Następnie przez cały tydzień młodzież klas żywieniowych na zajęciach praktycznych wypiekała chleb na zakwasie, wzbogacony o ziarna lnu, słonecznika oraz otręby pszenne, według starych, sprawdzonych przepisów. Chlebem tym częstowano społeczność szkolną, mieszkańców Kowala i przedstawicieli lokalnych instytucji m.in. takich, jak: Urząd Miasta Kowal, Urząd  Gminy Kowal, Bank Spółdzielczy, Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy, Dom Pomocy Społecznej, Przedszkole Miejskie, a także okoliczne gimnazja. Natomiast w środę 18 października, w głównym budynku szkolnym przy ulicy Kazimierza Wielkiego przygotowano stoisko, na którym odbywała się degustacja. Społeczność szkolna i goście rozkoszowali się smakiem świeżo wypieczonego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz miodem ze szkolnej pasieki, jak również słodkościami przygotowanymi z jego dodatkiem – piernikiem i pierniczkami.

Akcja po raz kolejny zwróciła uwagę na problem jakości spożywanego chleba, podniesienie świadomości konsumentów na temat zdrowotnych właściwości chleba na zakwasie, wypiekanego tradycyjnymi metodami, jak również promowanie zdrowego stylu życia. Jesteśmy zadowoleni z tego, że co roku uczestniczy w niej coraz więcej uczniów naszej szkoły oraz duże grono społeczności lokalnej.