„Szacunek dla chleba, o tym pamiętać trzeba” – ZSCKR Nowy Targ

środa, 15 listopada 2017 r.

Głośno i ze smakiem zachwalano walory chleba podczas IX już edycji „Święta chleba” w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augustyna Suskiego w Nowym Targu.

Fot. Święto chleba w ZSCKR Nowy Targ

Fot. Święto chleba w ZSCKR Nowy Targ

W dniu 26 października 2017 r. na uroczystym spotkaniu podsumowano  kampanię na rzecz dobrego chleba. W tym roku mottem przewodnim spotkania było  hasło „Chleb na zakwasie jest dla nas lekiem”.

Rola błonnika zawartego w pieczywie z pełnego przemiału ma istotne znaczenie w codziennym odżywianiu się (zapobiega zaparciom, daje uczucie sytości oraz pełni rolę „szczotki pokarmowej”), chleb na zakwasie dostarcza energii, witamin z grupy B i składników mineralnych oraz wzmacnia system odpornościowy. Nasz  organizm lepiej przyswaja chleb na zakwasie niż ten „rosnący na drożdżach”.

Pomimo, iż większość z nas nie wyobraża sobie życia bez kanapki, pieczywa jemy coraz mniej, a i szacunek dla chleba wydaje się maleć z roku na rok. Film pt. „Wypiekanie chleba dawniej i dziś” pokazał  wszystkim przybyłym gościom oraz całej społeczności szkolnej jak niegdyś wyglądał obrządek wypiekania chleba, a jak  dzisiaj podchodzi się do tego tematu.

Zapewne starsi pamiętają jeszcze jaką radość niósł świeżo wypieczony bochen chleba i z jaką niecierpliwością wyczekiwało się momentu wyjęcia go z pieca.

Młodzież z klasy II technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych od 3 tygodni przygotowywała zakwas, a następnie na jego bazie wypiekała chleby. Przez trzy dni na szkolnej kuchni „królował” chleb. Upieczono kilkanaście rodzajów chleba, m.in., ze szpinakiem, czarnuszką, orzechami włoskimi, amarantusem oraz chleb gryczano-pszenny. Do pieczywa serwowano dodatki: smalec (z boczkiem, mięsem, jabłkiem), dżem (dyniowy, żurawinowy), tapenadę, hummus, pasty z twarogu, brokułowe, z soczewicy oraz ciecierzycy. Przygotowano również zupy krem z białych warzyw i wodzianka do których podano wiele rodzajów grzanek, pokazując w ten sposób możliwości wykorzystania czerstwego chleba.

Przede wszystkim SZACUNEK DLA CHLEBA, o tym pamiętać trzeba – podkreślały organizatorki tegorocznej „chlebowej uczty” – pani Dorota Kościelniak i pani Teresa Wrocławiak.