Sukces ucznia ZSCKR w Sejnach w Konkursie NIESAMOWITA MASZYNA Politechniki Białostockiej

środa, 10 stycznia 2018 r.

Z dumą informujemy, że Wojciech Balewicz - uczeń ZSCKR w Sejnach - zakwalifikował się do Wielkiego Finału Konkursu NIESAMOWITA MASZYNA ogłoszonego przez Politechnikę Białostocką.

Fot. Wojciech Balewicz z ZSCKR w Sejnach – finalista Konkursu NIESAMOWITA MASZYNA

Fot. Wojciech Balewicz z ZSCKR w Sejnach – finalista Konkursu NIESAMOWITA MASZYNA

Wojtek jest uczniem klasy IV Technikum kształcącego w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa. Jego opiekunem merytorycznym jest pan Andrzej Jankowski - nauczyciel fizyki w ZSCKR w Sejnach. Zgłaszając się do konkursu, Wojtek podjął się zadania polegającego na zbudowaniu własnej wersji tzw. maszyny Rube'a Goldberga - niesamowitej maszyny, której zasada funkcjonowania przypomina domino - wykonuje ona w złożony sposób bardzo proste czynności. Kostki domina zostały tu zastąpione przez inne przedmioty. Ich dobór oraz efekt końcowy pozostawiono wyobraźni młodych konstruktorów.

Adresatami konkursu byli kreatywni uczniowie klas maturalnych, którym bliska jest tematyka z zakresu fizyki, konstruowania oraz wprawiania obiektów w ruch. Mieli oni nagrać film przedstawiający funkcjonowanie zbudowanej przez siebie maszyny i opublikować go w internecie. Jury, po obejrzeniu prac, wyłoniło cztery najlepsze, zapraszając ich autorów na wielki finał, który odbędzie się 12 stycznia 2018 r. na Politechnice Białostockiej. Finaliści, a wśród nich także Wojtek Balewicz z ZSCKR w Sejnach, zaprezentują na żywo działanie zbudowanych przez siebie maszyn i powalczą o nagrody główne - indeksy na studia oraz nagrody pieniężne.

Gratulujemy Wojtkowi sukcesu, życząc wygranej w wielkim finale.