Lekcja historii i wos-u dla uczniów ZSCKR w Nowosielcach

środa, 15 listopada 2017 r.

Dnia 25 października 2017 r. pięćdziesięciu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach wraz z opiekunami zwiedziło Warszawę.

Fot. Uczestnicy wycieczki w Sejmie

Fot. Uczestnicy wycieczki w Sejmie

Wyjazd zorganizowany został przez Biuro Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu RP, w ramach nagrody w konkursie „Wiedzy o Sejmie RP”, który odbył się 22 maja 2017 r.

Pierwszym punktem programu było Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mogli poznać losy wojennej Warszawy, a także swoich rówieśników, którzy walczyli w 1944 r. o wolną Polskę. Oddanie realiów Akcji „Burza” i powstańczego miasta na poszczególnych ekspozycjach było dla uczniów interesującą lekcją historii, która na długo zapadnie w pamięć.

Następnie dzięki uprzejmości pana Kazimierza Gołojucha – Posła na Sejm RP i pana Piotra Uruskiego – Posła na Sejm RP młodzież odwiedziła budynek Sejmu RP i była osobiście oprowadzana przez posłów. W czasie wycieczki spotkała naszych uczniów miła niespodzianka, gdyż zostaliśmy powitani na sali plenarnej przez Marszałka prowadzącego obrady niższej izby polskiego parlamentu i jak powiedział jeden z uczniów: „zapisaliśmy się w historii”. Na zakończenie pobytu w gmachu Sejmu RP uczniowie wspólnie z posłami zjedli obiad w restauracji sejmowej.

Pobyt w Sejmie był dla uczniów praktyczną lekcją wiedzy obywatelskiej, a spotkania z posłami dały możliwość osobistego poznania instytucji tak ważnej dla życia politycznego kraju. Młodzież mogła „dotknąć” miejsca, które zna z programów informacyjnych, czy relacji prasowych.

Ostatnim punktem programu warszawskiej wycieczki był Stadion Narodowy, gdzie część uczniów przekonała się jak wygląda obiekt sportowy kiedy nie odbywają się w nim rozgrywki piłkarskie.

Pobyt w Warszawie pozostawił wiele miłych wspomnień, a także fotografii, które pokazują jak w szkole można zdobywać wiedzę nie tylko na zajęciach lekcyjnych, ale w sposób praktyczny. Dlatego uczniowie już planują udział w kolejnych projektach, które zakończą się poznaniem nowych miejsc i osób.

Wycieczka młodzieży do Warszawy odbyła się na zaproszenie Posłów na Sejm RP pana Kazimierza Gołojucha i pana Piotra Uruskiego i dzięki ich wsparciu.