Kucharze z ZSCKR w Kowalu najlepsi w województwie

piątek, 29 grudnia 2017 r.

Dnia 14 grudnia 2017 r. odbył się konkurs kulinarny „Wigilia w mieście a na wsi” zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Warszawie Oddział Terenowy Bydgoszcz.

Fot. Reprezentacja ZSCKR w Kowalu oraz pan Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora OT KOWR w Bydgoszczy

Fot. Reprezentacja ZSCKR w Kowalu oraz pan Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora OT KOWR w Bydgoszczy

Uczestnikami konkursu była wyłącznie młodzież uczęszczająca do szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego. Bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu, którzy zajęli I miejsce. Placówkę reprezentowali: Maciej Czarniak i Paulina Majewska, którzy byli przygotowywani przez nauczycieli żywienia panią Elżbietę Wożniak i Alicję Gołembiewską-Lewandowską.

Konkurs odbył się w dwóch etapach. Pierwszy polegał na wyborze najlepszych dań z spośród nadesłanych zgłoszeń przez szkoły na podstawie dostarczonych przepisów oraz zdjęć sporządzonych potraw. Z tych zgłoszeń wyłoniono sześć zespołów, które zakwalifikowano do Finału Konkursu. Polegał  on na przygotowaniu dwóch potraw wigilijnych: dania na ciepło oraz zupy lub zamiennie dania na zimno. Potrawy były przygotowywane na miejscu przez zespoły dwuosobowe na wcześniej przygotowanych przez organizatora stanowiskach. Każdy zespół mógł dowolnie wzbogacić dania naturalnymi dodatkami spożywczymi oraz zadbać o regionalny element dekoracyjny, który wzbogacił estetykę wystawki. Uczniowie kowalskiej szkoły rolniczej przygotowali następujące potrawy: zupę borowikową z kluskami kładzionymi oraz karpia w sosie piernikowym z puree selerowo-jabłkowym z prażonymi migdałami.

Komisja Konkursowa przyznała nagrody biorąc pod uwagę:  zgodność tematyczną, stopień trudności wykonania, smak, aranżację potrawy, prawidłowy dobór składników, ergonomię i estetykę stoiska. Każdy z finalistów otrzymał nagrodę rzeczową: robot wieloczynnościowy oraz piękny dyplom, które wręczył pan Wojciech Kędzia, zastępca dyrektora OT KOWR w Bydgoszczy.