Konkurs – „Wpływ żywności modyfikowanej na zdrowie człowieka” w ZSCKR w Nowosielcach

czwartek, 22 marca 2018 r.

W dniu 21 lutego 2018 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach odbyła się V edycja Regionalnego Konkursu „W zdrowym ciele zdrowy duch”.

Fot. Laureatki konkursu wraz z przedstawicielami jury

Fot. Laureatki konkursu wraz z przedstawicielami jury

Uczestnikami zmagań byli uczniowie klas III gimnazjów powiatu sanockiego. Konkurs organizowany był we współpracy z Instytutem Gospodarki Rolnej i Leśnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku.

Specjalnym gościem tego wydarzenia był poseł na Sejm RP dr Piotr Uruski.

Konkurs polegał na wykonaniu plakatu i opracowaniu multimedialnej prezentacji tematycznie związanej z wpływem żywności modyfikowanej na zdrowie człowieka. W zmaganiach udział wzięło 12 drużyn dwuosobowych z 11 szkół, z Beska, Długiego, Niebieszczan, Pobiedna, Strachociny, Trepczy, Zarszyna, a także Szkoły Podstawowe nr 1, nr 3, nr 8 oraz nr 9 z Sanoka.

Pierwsze miejsce zajęły uczennice: Natalia Biel i Kamila Tokarz z SP w Pobiednie. Na drugim miejscu uplasowały się: Aleksandra Sikorowicz i Klaudia Miazga z SP w Zarszynie, zaś trzecie miejsce Gabriela Adamiak i Aleksandra Marczak z SP w Strachocinie.

Laureatami za wykonanie najładniejszego plakatu zostali uczniowie ze szkoły SP nr 8 w Sanoku: Dawid Dmitrzak i Patrycja Wójcik.

Uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i w atrakcyjny sposób przedstawiali swoje plakaty. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i cenne nagrody książkowe, a ich opiekunowie podziękowania za zmobilizowanie młodzieży do podjęcia wyzwania.

Konkurs został uatrakcyjniony prelekcją, wygłoszoną przez studentki PWSZ w Sanoku na temat zasad prawidłowego żywienia.

W czasie obrad jury uczestnicy zmagań konkursowych mogli obserwować pokaz sztuki carvingu w owocach i warzywach, prezentowany przez uczennice kl. 3 technikum żywienia i usług gastronomicznych.

Konkurs przebiegał w bardzo miłej atmosferze, na wysokim poziomie, a zakończył się deklaracją nauczycieli o kolejnym, przyszłorocznym uczestnictwie. Za organizację i przebieg konkursu były odpowiedzialne nauczycielki przedmiotów zawodowych technikum żywienia i usług gastronomicznych mgr M. Bienia i mgr inż. A. Wiśniewska.