Kocham Cię jak Irlandię…

piątek, 31 marca 2017 r.

W związku z przystąpieniem Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Janowie do udziału w projekcie „Irlandia w szkole”, organizowanym przez Fundację Kultury Irlandzkiej, dnia 17 marca 2017 roku obchodziliśmy w szkole Dzień Świętego Patryka.

Foto. Uczniowie przygotowujący akademię oraz dyrektor wręczający nagrodę zwycięzcy quizu

Foto. Uczniowie przygotowujący akademię oraz dyrektor wręczający nagrodę zwycięzcy quizu

Z tej okazji uczniowie pod kierunkiem pani Jolanty Czołpińskiej i pani Beaty Baranowskiej przygotowali akademię oraz upiekli tort w barwach Irlandii. Dzień wcześniej w naszej szkole odbył się Pierwszy Szkolny Quiz Wiedzy o Irlandii, w którym zwycięzcą został Przemysław Puzanowski, drugie miejsce zajął Maciej Pryzmont, natomiast trzecie Radosław Tomaszewski. Klasy rywalizowały w konkursie o najlepszą dekorację w symbolach Irlandii. Zwycięzcą została klasa Ib.

Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy. Zieleń symbolizuje również koniczynę, która jest przypisywana tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie zieleń.

Parafrazując słowa Kennedy’ego „dziś każdy z nas był Irlandczykiem”.