Dzień Otwartej Szkoły w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu

czwartek, 8 czerwca 2017 r.

Dnia 19 maja 2017 r. w atmosferze radości i wielkiej serdeczności odbył się Dzień Otwartej Szkoły w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Ziemi Sandomierskiej w Sandomierzu.

Fot. Gimnazjaliści podczas zwiedzania szkoły

Fot. Gimnazjaliści podczas zwiedzania szkoły

Ten słoneczny dzień  należał do udanych, gdyż szkołę odwiedzili uczniowie klas trzecich z 22 gimnazjów, z kilku powiatów i sąsiednich województw. Szkołę odwiedziło wielu rodziców, absolwentów, którzy przyprowadzili swoje młodsze rodzeństwo, aby kultywowało rodzinną tradycję. 

Przybyli goście zapoznali się z historią szkoły, obejrzeli wszystkie pracownie, bibliotekę,  korzystali z nowoczesnej bazy dydaktycznej, rozmawiali z uczniami i nauczycielami. Goście uczestniczyli w bogatym programie przygotowanym przez uczniów pod kierownictwem nauczycieli. Podziwiali umiejętności uczniów, którzy wykonywali  kwiatowe ikebany, wzorując się na poemacie „Kwiaty polskie” J. Tuwima. Fragmenty tegoż dzieła uczennice recytowały oraz śpiewały. Na sali gimnastycznej odbywał się turniej piłki siatkowej, w którym uczestniczyli uczniowie gimnazjum i reprezentacja szkoły. Uczniowie zachęcali do ćwiczeń w szkolnej siłowni.  

Przed budynkiem szkoły rozpościera się  przyszkolny ogród kwiatowy, warzywny i ziołowy. Właśnie tam przybyli goście uczestniczyli w „ Śniadaniu na trawie”. Przy dźwiękach polskiej muzyki usiedli, aby rozsmakować się w nowalijkach z domowego ogródka. Wiosenne warzywa w połączeniu ze świeżym pieczywem, twarożkiem i jajkami przyciągały zapachem. Następnie miło spędzili czas podczas gier i zabaw na świeżym powietrzu. W kącikach inspiracyjnych rozwijali swoje talenty artystyczne: malowali, rysowali.

Przybyli obejrzeli nowoczesne maszyny rolnicze i sprzęt, na których uczniowie pracują podczas zajęć praktycznych. Podziwiali także pokaz pracy tymi maszynami. Na placu manewrowym uczestniczyli w nauce jazdy ciągnikiem rolniczym. Gimnazjaliści wzięli udział w konkursie i zadaniach praktycznych. Nagrodą za prawidłowe odpowiedzi i wytrwałość  była kiełbaska z grilla przy dźwiękach wesołej muzyki.

Zwiedzający placówkę goście odwiedzili także internat,  w którym mieszka znaczna grupa młodzieży. Budynek posiada pełne zaplecze socjalne i mieści się obok szkoły. Pani kucharka poczęstowała wszystkich smacznym żurkiem.  

Odwiedzający zapoznali się z historią szkoły przeglądając kroniki, zdjęcia i wpisy w księgach pamiątkowych. Swoje wrażenia po pobycie w ZSCKR umieszczali na czystych kartach księgi pamiątkowej, której stali się częścią i utworzyli już nową historię.